CTMI 4.40mm Coolant Thru Carbide Drill 5xd 04.40X06.00X36X074IK ALCRN (LOC1305A)
No reviews yet Write a Review
SKU:
SMT44648
Condition:
New
Shipping:
Calculated at Checkout
Description
4.40mm 2 flute Coolant Thru Carbide Drill 6mm Shank ACLRN Coated CTM04.40X5IK
Extra Information
Brand:
Carbide Tools Mfg. Inc.
Weight:
1.00 LBS
Usable Length Diameter Ratio:
5xD
Overall Length:
74mm
Coating:
ALCRN
Shank Diameter:
6mm
Length of Cut:
36mm
Material:
Carbide
Cutting Diameter:
4.40mm